Wspinanie skalne

Proponuję wspinanie skalne niemalże na wszystkich poziomach zaawansowania - od skalnego "ABC" aż po trudne wspinaczki. Najtrudniej zrobić zawsze pierwszy krok. Dlatego należy najpierw chociaż raz spotkać się z przewodnikiem w skałkach, a później ewentualnie na nietrudnej wspinaczce tatrzańskiej, ażeby móc spróbować określić swoje możliwości i aspiracje wspinaczkowe. Pod fachową opieką i przy odpowiednim instruktarzu, przezwyciężanie własnej słabości czy lęku szybko może zacząć sprawiać przyjemność i dawać satysfakcję z panowania nad sobą. Wypożyczam cały konieczny sprzęt osobisty (uprzęże, kaski, karabinki osobiste, przyrządy asekuracyjne, etc.). Dysponuję także butami wspinaczkowymi do wypożyczenia. Wspinanie skalne w naszych warunkach klimatycznych możliwe jest od wiosny do jesieni - zwykle od kwietnia / maja do października / listopada, a czasami nawet do grudnia. Z bardziej zaawansowanymi i sprawdzonymi Klientami możliwe są także wyjazdy w atrakcyjne rejony skalne, jak np. Frankenjura, Paklenica, Meteora i inne.


Via ferraty

"Żelazne percie", bo tak należy tłumaczyć termin "via ferraty", są co prawda znacznie popularniejsze i liczniejsze w Alpach, ale śladowo występują także w Tatrach. Do ich przechodzenia zalecane jest używanie sprzętu asekuracyjnego, chociaż tradycja tatrzańska w tej materii jest (niesłusznie) inna. Kaski, uprzęże i pochłaniające  energię ew. upadku ląże to dzisiaj standard, do którego warto się dostosować. Nawet na tatrzańskiej Orlej Perci...


Wspinanie w lodzie

Wspinanie w lodzie jest jakby zimową wersją wspinania skalnego. I też nie jest takie trudne, jak to się często ludziom wydaje. Dobrze jest posiadać własne odpowiednie obuwie, chociaż cały konieczny sprzęt, od butów poprzez uprzęże, kaski, aż po raki i czekany, jest do wypożyczenia na miejscu. Pierwsze kroki stawia się zazwyczaj na niewielkich kaskadach lodowych. Następnie można je kontynuować aż po... wielkie ściany alpejskie. Najlepszy okres to zazwyczaj późna jesień (czasami od listopada poczynając) aż po późną zimę lub nawet wczesną wiosnę.