Nauka jazdy na nartach

Poprawne nauczanie umiejętności narciarskich od samego początku ma olbrzymie znaczenie dla przyszłego narciarza. Ukształtowanie prawidłowych nawyków na pierwszym etapie nauki powoduje liczne korzyści. Wpływa m.in. na szybkość przyswajania elementów technicznych w następnych etapach nauki, pomaga uczniowi w komfortowy sposób kontrolować prędkość jazdy, uczy dostosowywania opanowywanych ewolucji do konkretnego stoku i panujących na nim warunków, a co najważniejsze - jest znacznie bezpieczniejsze niż jazda "samopas". W powiedzeniu że "10 lekcji na początku nauki jest znacznie skuteczniejszych niż 100 lekcji korygujących posiadane złe nawyki" nie ma żadnej przesady. 


Narciarstwo pozatrasowe

Jazda poza przygotowanymi trasami jest wyższym stopniem narciarskiego wtajemniczenia, a dla wytrawnych narciarzy jest często kwintesencją tego sportu. Wymaga starannego przygotowania tak pod względem kondycyjnym jak i technicznym. Dobra znajomość śniegów i umiejętność szybkiej ich oceny oraz wszystkie zagadnienia związane z lawinami są tu koniecznością i mogą stanowić o "być albo nie być" narciarza terenowego. Dlatego pierwsze kroki w terenie zdecydowanie warto stawiać pod fachowym okiem przewodnika wysokogórskiego.


Turystyka narciarska

Turystyka narciarska, określana czasem jako narciarstwo wysokogórskie, jest przemieszczaniem się na nartach przez góry bez pomocy kolejek i wyciągów. To właściwie powrót do korzeni tego sportu. Wcześniejsze opanowanie podstawowych ewolucji narciarskich w stopniu dobrym / bardzo dobrym jest oczywiście logiczną koniecznością. Podobnie jak narciarstwo pozatrasowe, turystyka narciarska wymaga starannego przygotowania, tak pod względem kondycyjnym jak i technicznym. Dobra znajomość śniegów i umiejętność szybkiej ich oceny oraz wszystkie zagadnienia związane z lawinami także tutaj są koniecznością i mogą stanowić o "być albo nie być" górskiego narciarza. Dlatego i tu co najmniej pierwsze kroki warto stawiać pod fachowym okiem przewodnika wysokogórskiego.


Skialpinizm

Pasjonujące połączenie narciarstwa i alpinizmu, które wymaga od zainteresowanych znajomości tajników obydwu tych dziedzin. Poza problematyką zawierającą się w narciarstwie wysokogórskim, konieczne są tu umiejętności typowe dla taternictwa zimowego a w górach lodowcowych także dla alpinizmu. To kolejny stopień górskiego wtajemniczenia, którego arkana z pewnością warto opanowywać pod okiem przewodnika wysokogórskiego.